Víte, že v Antarktidě zaznamenali nejchladnější teplotu na Zemi?

Zajímavosti ze světa
Zajímavosti ze světa: Antarktida drží rekord v nejnižší teplotě na naší planetě.

Víte, že v Antarktidě zaznamenali nejchladnější teplotu na Zemi?

Antarktida, nejjižnější kontinent na Zemi, skrývá fascinující tajemství a extrémní podmínky, které dávají vědcům mnoho příležitostí k výzkumu. Mezi nejzajímavější poznatky patří záznam o nejnižší teplotě na naší planetě, která byla zaznamenána na území Antarktidy.

V roce 2010 stanovil Světový meteorologický úřad (WMO) úžasný rekord, když na meteorologické stanici Dome Argus, která se nachází na východním okraji Antarktidy, zaznamenali teplotu -93,2 °C (-135,8 °F). Tento rekordní záznam je nejnižší teplotou, která byla kdy na Zemi naměřena.

Podnebí na Antarktidě je typicky extrémně chladné a suché. V zimě teploty klesají na hodnoty, které překračují možnosti standardních teploměrů. Tato studie teplotních extrémů je klíčová pro lepší porozumění globálním klimatickým jevům a poskytuje nám důležité informace o tom, jakým způsobem ovlivňuje naše klima.

Geograficky je Antarktida obklopená Jižním oceánem a nachází se zde největší akumulace ledu na Zemi. Je domovem mnoha druhů živočichů, jako jsou tučňáci, tuleňi, kosatky a různé druhy mořských ptáků. I přes své drsné klimatické podmínky přitahuje Antarktida vědce, badatele a dobrodruhy z celého světa, kteří touží po poznání této odlehlé a záhadné části naší planety.

Studium podnebí a meteorologických podmínek na Antarktidě nám poskytuje důležité informace o stavu naší planety a jejím budoucím vývoji. Je fascinující, jaké extrémy a krásy může příroda nabídnout, a Antarktida je jedním z nejzajímavějších míst na naší Zemi.