Jak si vypěstovat bylinky v bytě: návod pro začátečníky

Zahrada a pěstování rostlin
Chcete mít čerstvé bylinky po celý rok? Není nic snadnějšího než si je vypěstovat přímo v bytě! Tento návod vám ukáže, jak na to.

Začínáme s výsadbou

Nejdůležitější pro pěstování bylinek v bytě je správný výběr květinových hrnků a substrátu. Hrnce by měly mít díry na odtok vody a být dostatečně velké pro kořeny rostlin. Substrát by měl být vhodný pro pěstování bylinek, ideální je směs zahradní hlíny a písku. Do substrátu můžete přidat také perlit pro zlepšení propustnosti a zadržení vlhkosti.

Výběr bylinek

Pro začátečníky doporučujeme začít s jednoduchými bylinkami, jako jsou máta, petržel, bazalka, nebo tymián. Tyto bylinky jsou nenáročné na péči a snadno se pěstují v bytě.

Umístění rostlin

Bylinky potřebují dostatek světla, ideálně 6 až 8 hodin denně. Umístěte je tedy blízko okna, které má orientaci na jih nebo západ. Pokud máte málo světla, můžete použít umělé osvětlení.

Zalévání a hnojení

Bylinky zalévejte pravidelně, ale nepřelévejte je. Substrát by měl být mírně vlhký, ale ne mokrý. Hnojte bylinky přírodními hnojivy, jako je kompost, nebo použijte speciální hnojivo pro bylinky.

Sklizeň bylinek

Bylinky sklízejte pravidelně, aby se nevytvořily květy. Nejlepší doba na sklizeň je ráno, kdy jsou bylinky nejsilnější. Používejte ostré nože, aby nedošlo k poškození rostliny.